4 הכללים לעסק יציב!

  • מחבר:
  • קטגוריה:כללי

על ארבעה כללים בנוי עסק יציב:

  • כדאי או לא כדאי: בדקו פעמיים לפני שאתם מוציאים את השקל הראשון. לכו לבנקאי שלכם, לבעל עסק שיש לו ניסיון קודם או ליועץ עסקי, פרסו בפניו את הרעיון וקבלו חוות דעת מקצועית. לידיעתכם: ישנם יועצים עסקיים שנותנים שירות שנקרא go no go – (לך על זה או אל תלך על זה) ובתרגום חופשי: תכנית בסיסית מאוד שמשקפת תובנה בסיסית: האם הרעיון שלכם ישים וריווחי או לא. ומה ההשקעה הצפויה בו (באופן כללי). עלות תכנית כזו או בדיקה ראשונית כזו נמוכה משמעותית מתכנית עסקית ושווה ליזמים חסרי ניסיון את משקלה בזהב טהור.
  • שותפים: רגע לפני שאתם רצים לקחת שותף, זכרו: שותפות זה דבר מסובך, רב סיכונים ומאוד בעייתי. (כן. אני מתכוון לכל מילה שאני כותב כאן). הרצון להכניס שותף צריכה להיות מעוגנת בבדיקת התאמה, ובהסכמים ברורים, מפורטים וכתובים מי אחראי על מה, מה תפקידו של כל אחד, מה כל אחד עושה (או לא עושה…) בעסק ואצל מי הולכים לברר ולפסוק במידה ויש אי תמימות דעים.
  • השקעות: אנא, (אני חוזר שוב, אנא…) אל תיקחו כספים של אחרים ותבטיחו להם הבטחות אם הם לא מעוגנות בתכניות מעשיות ועם גיבוי. וכלל ראשון: אל תקימו עסק אם אין לכם את ההון העצמי להקמתו!! אם אין לכם את כל הסכום הנצרך, ניתן לפנות לבנק (או למשקיע) ולבקש השלמה (אגב, גם הבנקים לא נותנים מאה אחוז מעלות הסכום המבוקש ודורשים שליזם יהיה הון עצמי מינימאלי כהוכחת רצינות) לקחתם כסף של משקיע או של הבנק? תבדקו היטב איך ומתי אתם הולכים להחזיר אותו! לא מעט עסקים נפלו כי היו צריכים להחזיר הלוואות בתשלומים ש"גמרו" להם את הכסף שכן הרוויחו ביושר.
  • תפקידים: יזם טוב הוא לא בהכרח מנהל טוב… יש לכם רעיון מבריק? זה לא הופך אתכם לאנשי עסקים או תעשיינים… זה גם לא הופך אתכם לרואי חשבון או עורכי דין, או פרסומאים וגרפיקאים… בדקו מה התפקידים שאתם צריכים לבצע להצלחת העסק או המיזם ודאגו לאייש את המשרות בקפדנות! חלק מהעבודה תוכל להיעשות על ידי פרילנסרים (כמו גרפיקאי, פרסומאי ומנהל חשבונות לעסק) אך חלק מהדברים יצטרכו טיפול מתמשך ומאסיבי לאורך זמן וכדאי לגייס מישהו מתאים לתפקיד (כמו לדוגמא איש מכירות וכדומה)
  • יותר מידי שאלות ופחות מידי תשובות? זו כנראה הסיבה שאתם צריכים יועץ עסקי J
 

רוצים להצליח? לשאול שאלה? לבקש נושא לטור? כתבו לי למייל: micha@marketing-s.co.il